Kobiety i mniejszości w branży marihuany

Kobiety i mniejszości w przemyśle marihuany

Posted by Marijuana Doctors on 12/06/2017 in Ekonomia

Zaktualizowano 21 grudnia 2017 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Przemysł marihuany w Stanach Zjednoczonych rozwija się pomimo utrzymującego się federalnego zakazu używania konopi indyjskich. Kilka stanów zezwala na stosowanie medycznej marihuany w ramach ściśle kontrolowanych programów, które przynoszą pacjentom zdrowie i nową nadzieję. Sama branża przynosi także dobrobyt finansowy w regionach kraju, w których gospodarka od lat nie ma się czym pochwalić.

Znajdując się gdzieś pomiędzy branżą produkcyjną a farmaceutyczną, coraz szersze zastosowanie medycznej marihuany napędza rozwój nowej gałęzi przemysłu. Produkcja marihuany wymaga współpracy nauk medycznych i rolnictwa w celu wyizolowania pewnych elementów rośliny i połączenia ich w hybrydy zgodne ze specyfikacją medyczną.

Przetwarzanie i dozowanie, a także dystrybucja wymagają zastosowania kilku dodatkowych technik, w tym magazynowania i logistyki. Jeśli dodać do tego wskazówki prawne wymagane do prowadzenia biznesu związanego z marihuaną w ramach nowo ustanowionych praw różnych stanów, widać, jak przemysł związany z marihuaną pozytywnie wpływa na rynek pracy i klimat biznesowy w całym kraju.

Badania opublikowane niedawno przez Marijuana Business Daily próbują przeanalizować wpływ ekonomiczny przemysłu marihuany na kobiety i mniejszości. Wyniki badania są interesującą refleksją na temat amerykańskiego środowiska biznesowego, a także tego, jak innowacje naukowe wpływają na różne podgrupy naszego społeczeństwa.

Kobiety w branży konopi indyjskich

Aby właściwie ocenić wpływ branży marihuany na kobiety, w badaniu przeanalizowano liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmach związanych z marihuaną. Duża część pieniędzy w każdej branży trafia do kadry kierowniczej, dlatego w badaniu sprawdzono, czy kobiety otrzymują równy udział. Ze stanowiskami kierowniczymi wiąże się również władza i odpowiedzialność.

27% stanowisk kierowniczych w branży konopi zajmowanych przez kobiety jest nieco wyższa niż średnia we wszystkich innych branżach amerykańskich razem wziętych. Mimo to średnia ta jest niższa od 36% w 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że istnieje pewien ruch mężczyzn na stanowiskach kierowniczych z tradycyjnych branż do świata marihuany. Negatywne stereotypy dotyczące branży marihuany zaczynają się zacierać, a tradycyjni mężczyźni na stanowiskach kierowniczych zaczynają postrzegać tę branżę jako realną możliwość rozwoju zawodowego.

Jeśli weźmiemy pod uwagę firmy pomocnicze dla przemysłu marihuany, statystyki są znacznie inne. Prawie połowa stanowisk kierowniczych i przywódczych w firmach, które są związane z produkcją marihuany, jest zajmowana przez kobiety. Jedyny obszar pomocniczy, w którym tak nie jest, to firmy inwestycyjne zajmujące się marihuaną. Tylko 10% z nich jest kierowanych przez kobiety na stanowiskach kierowniczych.

Firmy, które świadczą usługi pomocnicze dla przemysłu marihuany, stosunkowo łatwo założyć - i są one zdominowane przez kobiety. Nie są wymagane żadne licencje, ponieważ nie ma tu kontaktu z roślinami konopi. Większość z tych firm wymaga niewielkiego kapitału początkowego, a wiele z tych dziedzin było już zdominowanych przez kobiety, zanim powstał biznes związany z konopiami indyjskimi.

Mężczyźni również zakładają firmy pomocnicze dla branży marihuany i rozwijają się one nieco szybciej. Tylko 40% firm prowadzonych przez kobiety i obsługujących branżę marihuany planuje rozwój w ciągu najbliższego roku, podczas gdy 43% firm prowadzonych przez mężczyzn zamierza w nadchodzącym roku wejść na nowe rynki.

Mniejszości w branży konopi indyjskich

Śledzenie liczby i znaczenia stanowisk zajmowanych przez mniejszości w każdej branży jest wskaźnikiem tego, jak branża ta przyczynia się do rozwoju całej gospodarki. Podobnie jak kobiety, mniejszości są niedostatecznie reprezentowane na najwyższych stanowiskach w większości branż i zazwyczaj zajmują gorzej płatne stanowiska o mniejszym zakresie odpowiedzialności. Branża marihuany jest nieco inna.

Powszechnie wiadomo, że wojna z narkotykami jest nieproporcjonalnie wyniszczająca dla mniejszości w USA. Są one zwykle silnie reprezentowane w społecznościach o niskich dochodach, gdzie nadużywanie narkotyków jest bardziej rozpowszechnione. Wiele osób uważa, że mniejszości są często obiektem profilowania przez organy ścigania, zwłaszcza gdy trafiają do więzień częściej i na dłuższe wyroki niż osoby białe z takimi samymi lub podobnymi zarzutami dotyczącymi narkotyków.

Branża konopi indyjskich ma pozytywny wpływ na mniejszości, jeśli chodzi o zatrudnienie. Około 17% stanowisk kierowniczych w branży jest zajmowanych przez mniejszości. We wszystkich innych branżach mniejszości zajmują średnio tylko 13% stanowisk kierowniczych. Wydaje się, że branża marihuany daje mniejszościom niewielką przewagę nad innymi branżami.

Jeśli chodzi o mniejszości żeńskie, branża konopi ma ogólnie niewielką przewagę. Liczba kobiet mniejszościowych na stanowiskach kierowniczych w tej branży wynosi nieco ponad 5%. Średnia krajowa we wszystkich innych branżach wynosi zaledwie 4,5%.

Właściciele firm w branży marihuany są bardziej zróżnicowani niż w innych branżach. Prawie 20% właścicieli i założycieli firm w tej branży to mniejszości. Kobiety i mniejszości stają się liderami w branży marihuany i zakładają firmy, które mają charakter pomocniczy w stosunku do produkcji marihuany.

Spośród badanych mniejszości najmniejszą reprezentację na stanowiskach kierowniczych i właścicielskich mają Azjaci. Większość grup mniejszościowych jest bardziej zaangażowana w kierowanie firmami, które uzupełniają przemysł marihuany, niż firmami związanymi z uprawą roślin. Dla porównania, liczba białych na stanowiskach kierowniczych w firmach zajmujących się handlem marihuaną jest prawie taka sama, jak w firmach świadczących usługi pomocnicze dla przemysłu marihuany.

Wpływ branży marihuany na kobiety i mniejszości

W oparciu o wyniki najnowszych badań można stwierdzić, że przemysł marihuany jest nadzieją dla kobiet i mniejszości na zdobycie bardziej znaczących ról w biznesie. Zarówno kobiety, jak i mniejszości mają większe szanse na zdobycie stanowiska kierowniczego w firmie obsługującej przemysł marihuany niż w innych tradycyjnych dziedzinach.

Branża ta szybko się rozwija, co jest dobrą wiadomością dla kobiet i mniejszości zatrudnionych na rynku pracy. W nadchodzących latach, w miarę rozwoju przemysłu konopi, będzie coraz więcej możliwości. Firmy pomocnicze dla branży marihuany to miejsca, w których kobiety i mniejszości mają obecnie największy wpływ na branżę - a w sektorze uprawy konopi z pewnością jest miejsce na rozwój.

Już teraz mężczyźni opuszczają inne branże, aby pracować przy produkcji marihuany. Jeśli ta migracja będzie postępować, możemy niestety zaobserwować spadek średniej liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych w branży konopi, dotrzymując kroku wszystkim innym branżom.