Neil Young twierdzi, że jego podwójne obywatelstwo amerykańskie jest zagrożone, ponieważ używa marihuany

Ikona rocka Neil Young powiedział w piątek, że jego starania o uzyskanie obywatelstwa amerykańskiego są zagrożone, ponieważ był szczery z władzami imigracyjnymi w sprawie używania marihuany. Young jest obywatelem Kanady, ale mieszka w Stanach Zjednoczonych od dziesięcioleci.

W oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej w piątek, Young powiedział, że zdecydował się zostać obywatelem USA, aby móc głosować i poinformował o początkowym sukcesie w poruszaniu się po procesie naturalizacji.

"Kiedy niedawno złożyłem wniosek o amerykańskie obywatelstwo, zdałem test" - napisał Young. "To była rozmowa, podczas której zadano mi wiele pytań. Odpowiedziałem na nie zgodnie z prawdą i zdałem".

Ale ostatnio ponownie usłyszał od władz imigracyjnych i "powiedziano mu, że muszę zrobić kolejny test, ze względu na moje używanie marihuany i to, jak niektórzy ludzie, którzy ją palą, wykazują problem."

Czy użytkownicy marihuany nie mają dobrego charakteru moralnego?

Ten problem, powiedziano Youngowi, wynika z wyjaśnienia polityki dokonanego przez U.S. Citizenship and Immigration Services w kwietniu. Władze napisały w nim, że osoby ubiegające się o obywatelstwo "zaangażowane w pewne działania związane z marihuaną", nawet jeśli są one legalne zgodnie z prawem stanowym, mogą nie mieć dobrego charakteru moralnego, powołując się na ciągłą prohibicję marihuany w prawie federalnym.

Young mieszka w Kalifornii, jednym z 10 stanów, które zalegalizowały rekreacyjne używanie marihuany, i od lat otwarcie mówi o swoim używaniu marihuany. W swoim oświadczeniu Young powiedział, że ma nadzieję, że nie przeszkodzi mu to w uzyskaniu obywatelstwa i uczestniczeniu w demokracji swojego kraju.

"Mam szczerą nadzieję, że wykazałem się dobrym charakterem moralnym i będę mógł głosować zgodnie z własnym sumieniem w sprawie Donalda J. Trumpa i jego kolegów amerykańskich kandydatów" - napisał, obiecując, że będzie informował swoich fanów na bieżąco o wszelkich zmianach w jego dążeniu do obywatelstwa amerykańskiego.

Kiedy legalna trawka nie jest legalna

Rzecznik Citizenship and Immigration Services powiedział New York Timesowi, że nie może komentować indywidualnych wniosków, ale zauważył, że "prawo federalne nie uznaje dekryminalizacji marihuany w jakimkolwiek celu, nawet w miejscach, gdzie prawo stanowe lub lokalne to robi".

Young ujawnił swój zamiar zostania obywatelem USA dla Los Angeles Times w zeszłym miesiącu, w czasie, gdy był ostrożnie optymistyczny co do swoich szans na sukces.

"Przeszedłem wszystkie testy; mam umówioną wizytę i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będę składał przysięgę obywatelstwa" - powiedział, dodając "będę mógł głosować".

Young, który stracił dom w zeszłorocznym pożarze Woolsey Fire, mieszka w Malibu ze swoją żoną, aktorką i działaczką na rzecz ochrony środowiska Daryl Hannah. Ale, jak powiedział, zawsze będzie obywatelem Kanady, gdzie urodził się w 1945 roku.

"Nadal jestem Kanadyjczykiem; nic nie może mi tego odebrać" - powiedział.

Young zdecydował jednak, że chce również mieć możliwość wyrażania swoich poglądów przy urnie wyborczej, szczególnie w odniesieniu do palących kwestii, takich jak zmiany klimatyczne.

"Mieszkam tutaj, płacę tutaj podatki, moja piękna rodzina jest tutaj - wszyscy są Amerykanami, więc chcę wyrazić swoją opinię" - powiedział.