Fajne rzeczy, których nie wiedziałeś o kanadyjskim prawie dotyczącym marihuany

Fajne rzeczy, których nie wiedziałeś o kanadyjskim prawie dotyczącym marihuany

Posted by Lori Ann Reese on 09/21/2021 in Zasoby międzynarodowe

Zaktualizowano 23 września 2021. Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer.

Stany Zjednoczone utknęły pośrodku dwóch krajów, które są lub były federalnie zalegalizowane z marihuaną. Na północy, nasi przyjaźni sąsiedzi z Kanady, którzy zalegalizowali medyczną i rekreacyjną marihuanę. Meksyk wkrótce pójdzie w ich ślady.

Była wojna z alkoholem. Po niej nastąpiła prohibicja (i nie zadziałała). Potem alkohol został uregulowany federalnie, opodatkowany i nikt już nie pamięta, o co tak naprawdę chodziło z alkoholem. Kanada ma ciekawą historię zakazu marihuany. Ale kraj ten stworzył udaną infrastrukturę prawną i wszystko wydaje się działać.

Ponieważ Stany Zjednoczone są coraz bliżej federalnej legalizacji, mamy bliski przykład tego, jak może wyglądać udana federalna legalizacja. Jak Kanada poradziła sobie z legalizacją zarówno medycznej, jak i rekreacyjnej marihuany? I jak dobrze im to wychodzi? Albo, co ważniejsze, jak dobrze działa to dla pacjentów?

Era prohibicji marihuany w Kanadzie

W "brudnych latach trzydziestych", nastąpiła ważna zmiana w opinii publicznej na temat marihuany w Stanach Zjednoczonych. W Kanadzie, marihuana nie była narkotykiem, do którego wiele osób miało dostęp. Niemniej jednak, zmiana ta rozpoczęła się w 1923 r., kiedy marihuana została zdelegalizowana w Kanadzie.

Inne narkotyki, takie jak opiaty, były powszechne. Ale czy to z powodu zimnej pogody, czy też z powodu bliskości dystrybucji na południu, Kanada nigdy nie czuła, że ma problem z marihuaną. Ale to nie powstrzymało kanadyjskich ustawodawców przed zdelegalizowaniem marihuany.

Dopiero w 1933 roku w Kanadzie odnotowano aresztowania za posiadanie marihuany. Prawie dziesięć lat po tym, jak marihuana została zdelegalizowana przez rząd federalny. I dokładnie w tym samym czasie, kiedy propaganda "Reefer Madness" trafiła do amerykańskich wiadomości.

Za posiadanie marihuany po raz pierwszy groziła grzywna w wysokości $1,000 i sześć miesięcy więzienia. Ale pomimo kary kryminalnej i grzywny, używanie marihuany stało się popularne w Kanadzie w latach 60-tych. To zrozumiałe. Ale tylko biali, wykształceni i zamożni ludzie mogli sobie na nią pozwolić i mieć do niej dostęp.

Być może z powodu bogatej, białej demografii używającej marihuany, rząd federalny rozpoczął badania "Komisji Śledczej Le Dain". Komisja miała przeprowadzać publiczne przesłuchania w całej Kanadzie przez okres trzech lat. Zapytano Kanadyjczyków, jakie są ich "prawdziwe odczucia" na temat marihuany i niemedycznego używania narkotyków.

Raport Komisji Le Dain w Montrealu przyciąga tłumy i Johna Lennona

Końcowy raport Komisji Śledczej Le Dain został opublikowany w 1972 roku. Raport ten był imponujący! Zawierał 365 wniosków, które zostały przedstawione podczas formalnych przesłuchań. Kolejne 50 zgłoszeń trafiło bezpośrednio do biura komisji.

Przesłuchania lub przegląd informacji na temat legalizacji miały miejsce w Montrealu, w Quebecu. We wszystkich przesłuchaniach wzięło udział ponad 12 000 osób. Były też zeznania osób, które posiadały intymną wiedzę na temat używania marihuany. Dlatego 22 grudnia 1960 roku John Lennon pojawił się w Montrealu i złożył zeznania popierające legalizację. Yep. Ten 'John Lennon' użyczył swojego poparcia wraz z Yoko Ono.

Dokument zawierający zeznania zarówno Lennona jak i Yoko Ono został zapieczętowany, ponieważ odbywało się to na prywatnym przesłuchaniu. Tylko dwóch urzędników Health and Welfare Canada było obecnych. Istnieje moratorium na zeznania złożone przez Yoko Ono, ponieważ ona wciąż żyje. Jednak to, czym podzielił się John Lennon, zostało już ujawnione na mocy prawa dostępu do informacji.

Sprawdź, co John Lennon miał do powiedzenia na temat piętna konopi. Lennon opisuje również "dobrze funkcjonującego" użytkownika marihuany. Obalanie mitu bezrobotnego kanapowego ćpuna.

Przewodniczący, Gerald Le Dain, zalecił dekryminalizację marihuany. I wezwał do federalnej legalizacji marihuany. Komisja uznała, że jest ona nieszkodliwa i że Kanadyjczycy nie nadużywają jej jako narkotyku. Komisja uznała również, że marihuana nie wyrządzi Kanadyjczykom żadnej szkody.

Kanada federalnie legalizuje marihuanę

Kanadyjscy prawodawcy potrzebowali tylko pięćdziesięciu (50) lat, aby posłuchać rad i zaleceń Komisji Le Dain. Premier (Pierre Trudeau) postanowił zignorować prośbę o federalną legalizację marihuany.

Jednakże, czterdzieści pięć lat później, jego syn został premierem Kanady. Młody, przystojny, praktykujący jogę i odżywiający się makrobiotyką Justin Trudeau nie podzielał negatywnych poglądów ojca na temat marihuany.

Premier Justin Trudeau przewodził wysiłkom zmierzającym do federalnej legalizacji marihuany. 17 października 2018 r. konopie indyjskie nie były już nielegalne w Kanadzie, dzięki nowej ustawie "Cannabis Act". Ale w tym samym czasie, gdy kanadyjski rząd federalny ogłosił, że posiadanie jest legalne, rozprawił się również z nielicencjonowanymi dyspensariami. Nie po to, aby zniechęcić jakiegokolwiek Kanadyjczyka do używania marihuany, ale aby upewnić się, że nieletni nie mają do niej dostępu.

Jedynym sposobem na popadnięcie w poważne kłopoty z marihuaną w Kanadzie jest jej nielegalna dystrybucja (sprzedaż) bez licencji, prowadzenie nielicencjonowanego punktu sprzedaży, nielegalna produkcja lub prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Dlaczego pacjenci nadal otrzymują kartę medyczną w Kanadzie?

Jest to częste pytanie. Jeśli mieszkasz w miejscu, które zalegalizowało marihuanę do użytku dorosłego lub rekreacyjnego, dlaczego miałbyś otrzymać (lub zachować) swoją kartę medyczną? W rzeczywistości istnieje wiele korzyści dla pacjentów, którzy pozostają zapisani do kanadyjskiego programu marihuany.

Jedną z niezwykłych rzeczy w kanadyjskim programie marihuany jest sposób, w jaki pacjenci kupują marihuanę. Nie ma tam właściwie żadnych dyspenserów medycznej marihuany. Żadnych. Ale pacjenci mogą wejść na stronę internetową i kupić produkty, których potrzebują od licencjonowanych producentów, którzy prowadzą sprzedaż bezpośrednią, jeśli są zarejestrowani zgodnie z Access to Cannabis for Medical Purposes Regulations (ACMPR).

Medyczna marihuana została zalegalizowana jako pierwsza w Kanadzie, w 2001 roku. Niektóre z zalet bycia pacjentem w ramach kanadyjskiego ACMPR obejmują:

 • Porady eksperta dotyczące bezpiecznej dawki medycznej marihuany na dzień, udzielane przez lekarza.
 • Osobiste porady dotyczące odmian marihuany specyficznych dla objawów pacjenta.
 • Licencjonowani producenci (LP) mogą zapewnić "współczujące ceny", czyli zniżki dla kwalifikujących się pacjentów. Może to oznaczać również zakwaterowanie dla pacjentów o niskich dochodach. Zazwyczaj zniżka na medyczną marihuanę z kartą w Kanadzie może wynosić od 10% do 30% ceny marihuany do użytku dorosłego (rekreacyjnego).
 • Niektóre plany ubezpieczeń zdrowotnych oferują konto wydatków lub HAS/HCSA. Pozwala to pacjentom na odliczenie wydatków związanych z medyczną marihuaną w ramach kategorii usług medycznych i usług na receptę.
 • Urząd Skarbowy Kanady i Ministerstwo Zdrowia Kanady zezwalają na odliczanie wydatków na medyczną marihuanę od podatku dochodowego jako wydatek medyczny.

Jedną z rzeczy, którą Ameryka może zaczerpnąć z kanadyjskich przepisów dotyczących marihuany, jest możliwość odliczania wydatków na medyczną marihuanę od ubezpieczenia. I nawet jeśli ubezpieczenie zdrowotne sponsorowane przez pracodawcę nie pokrywa kosztów, pacjent może uzyskać miłą ulgę podatkową za koszty.

Jaką ilość marihuany mogą legalnie kupić i posiadać Kanadyjczycy?

Niektóre stany zezwalają pacjentom z kartą medyczną na zakup i posiadanie do czterech uncji (113,98 gramów) marihuany. Nie zawsze obejmuje to legalne zezwolenie na spożywanie posiłków. Niektóre stany zezwalają mieszkańcom na posiadanie dodatkowej ilości jedzenia, poza limitem 3-4 uncji.

Ale jeśli Stany Zjednoczone pójdą w ślady Kanady i wprowadzą ustawodawstwo rekreacyjne, mogą zalegalizować większą ilość posiadania. Zamiast ograniczać maksymalną ilość marihuany, którą ktoś może posiadać łącznie, ustawa o konopiach indyjskich w Kanadzie ogranicza ją według rodzaju produktu.

Każda osoba dorosła powyżej osiemnastego (18) roku życia w Kanadzie może posiadać do:

 • Pięć (5) gramów świeżego bud
 • Piętnaście (15) gramów podrobów
 • Siedemdziesiąt (70) gramów płynnej marihuany (nalewki, vapes, itp.)
 • 0,25 grama koncentratów (w postaci stałej lub płynnej)
 • Jedno nasiono rośliny konopi.

Jeśli policzysz, oznacza to, że przeciętny Kanadyjczyk może legalnie posiadać do 150 gramów marihuany. To jest 5,29 uncji.

Uprawa marihuany w domu

Kanada jest dość dużym krajem. Jeśli mieszkasz w mieście, nie jest trudno znaleźć punkt sprzedaży. Ale jeśli mieszkasz na wsi, znalezienie miejsca, gdzie można kupić marihuanę i zapasy może być trochę trudne.

Jeśli chodzi o domową uprawę marihuany, każdy Kanadyjczyk powyżej osiemnastego roku życia może wyhodować do czterech (4) roślin w domu. Ale istnieje kilka poważnych przepisów bezpieczeństwa i ochrony, które Kanadyjczycy muszą przestrzegać podczas uprawy konopi w domu.

Rośnie więcej niż cztery rośliny, i można zmierzyć się z pięciu lat mniej dzień w więzieniu. I każdy Kanadyjczyk uprawiający marihuanę w domu musi mieć pozwolenie od Health Canada. Obowiązują też standardowe zasady bezpieczeństwa. Marihuana musi być uprawiana w domu w bezpiecznym miejscu, które nie jest dostępne dla nieletnich. I Kanadyjczycy nie mogą uprawiać więcej niż ustalony limit roślin.

Jak uzyskać kartę medyczną dla kanadyjskiej marihuany?

Jedną z przeszkód w dostępie dla pacjentów w Stanach Zjednoczonych są koszty związane z oceną stanu zdrowia. Amerykańscy lekarze, którzy świadczą usługi sprawdzania stanu zdrowia pacjentów, muszą pobierać opłaty za przegląd historii medycznej, a także za wizytę telemedyczną lub w biurze. Dlatego może to być kosztowne, w zależności od miejsca zamieszkania.

W Kanadzie jednak koszty uzyskania karty medycznej są pokrywane. Dzieje się tak, ponieważ wizyta u lekarza jest bezpłatna, a powszechna opieka zdrowotna jest uwzględniona w systemie podatkowym. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, pacjenci ubiegający się o kartę medyczną w Kanadzie muszą mieć jedno lub więcej niż jedno z kwalifikujących się schorzeń.

Niektóre z rozpoznanych schorzeń, które mogą kwalifikować pacjenta do otrzymania medycznej marihuany w Kanadzie to:

 • Rak
 • ADD
 • ADHD
 • Uraz mózgu
 • Przewlekły ból
 • Choroba Alzheimera
 • Lęk
 • Zapalenie stawów
 • Depresja
 • Epilepsja
 • HIV/AIDS
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • PTSD
 • Fibromialgia
 • Migreny
 • Choroba Parkinsona
 • Stwardnienie rozsiane
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu C
 • Skurcze mięśni
 • Niewydolność nerek
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 • Urazy rdzenia kręgowego

W każdej prowincji są autoryzowani lekarze, którzy specjalizują się w pomaganiu pacjentom w uzyskaniu karty medycznej marihuany. Jest to szybki sposób na skierowanie pacjentów do lekarzy, którzy są "przyjaźni marihuanie". Po umówieniu się z lekarzem i uzyskaniu zgody, lekarz wypełnia list atestacyjny dla pacjenta.

Podczas uzyskiwania karty medycznej w Kanadzie, lekarz określa przewidywaną ilość przyjmowanej suszonej marihuany. Zalecenie to jest wydawane po zapoznaniu się z wszelkimi lekami na receptę i schorzeniami, które mogą występować u pacjenta.

List poświadczający jest następnie dostarczany, gdy pacjent ubiega się o kartę medyczną w prowincji, w której mieszka. W Kanadzie, lekarze pielęgniarze mogą również wystawiać listy atestacyjne do karty medycznej.