Dlaczego warto zainteresować się marihuaną medyczną?

Choć medyczna marihuana często jest uważana za narkotyk, w rzeczywistości mamy do czynienia w jej przypadku z rozwiązaniem, które już od tysięcy lat jest wykorzystywane w celach leczniczych. Dziś wie o tym zresztą naprawdę wiele osób.

O prawo do stosowania marihuany medycznej zabiegają między innymi chorzy na stwardnienie rozsiane i chorobę Parkinsona, rodzice dzieci chorych na epilepsję, osoby zmagające się z nowotworami oraz te, które nie radzą sobie z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Walka trwa również w Polsce, a choć mówi się o niej tylko raz na jakiś czas, toczy się już od wielu lat. Początkowo niewiele wskazywało na to, że ma ona w ogóle szansę zakończyć się powodzeniem. Co więcej, jej uczestnicy mieli świadomość tego, że znajdują się na granicy prawa.

Pewnym zwrotem była dopiero sprawa doktora Wojciecha Bachańskiego zatrudnionego w Centrum Zdrowia Dziecka i wyrzuconego z pracy dlatego, że opowiadał się za leczeniem preparatami z marihuaną swoich małych pacjentów oraz walka rodziców Wojtka z Wrocławia – chorego na raka młodego człowieka, dla którego olej konopny sprowadzano aż z Czech narażając się na aresztowanie. Te spektakularne przykłady walki o prawo do leczenia sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się możliwościami, jakie stwarza marihuana medyczna.

Marihuana w medycynie

Okazuje się przy tym, że lista dolegliwości, którym jest ona w stanie zaradzić jest naprawdę imponująca, sprzeciw budzi więc to, że ciągle nie ma mowy o dostępie do niej na takim poziomie, jaki jest oczekiwany przez chorych. Warto wspomnieć i o tym, że marihuana medyczna ciągle jest przedmiotem badań naukowych, a ich wyniki pozwalają nam na optymizm. Lekarze i naukowcy odkrywają kolejne właściwości lecznicze marihuany zwracając uwagę między innymi na pozytywny wpływ na ludzki organizm tego jej składnika, który jest znany jako CBD,

To właśnie on znajduje się też w olejach z konopi, a więc w produktach, które od niedawna można legalnie kupić na terenie naszego kraju. Kannabidiol jest substancją aktywną konopi o imponującym spektrum działania. Związki zawarte w nim naśladują substancje, które występują w naszym organizmie naturalnie i mają niebagatelny wkład w zapewnienie mu równowagi. Oczywiście, najbardziej znanym kannabinoidem jest THC, ten jednak ma silny wpływ również na ludzki mózg, w tym na układ nagrody.