Nadszedł czas, aby ostatnie stany zalegalizowały MMJ

Czas na ostatnie stany do legalizacji MMJ

Posted by Lori Ann Reese on 07/26/2021 in Prawo o marihuanie

Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer.

Minęliśmy punkt krytyczny ponad rok temu. Jeden stan po drugim legalizował medyczną marihuanę. I uruchamiał programy dla pacjentów, aby zapewnić im troskliwą opiekę. Dla niektórych stanów droga do legalizacji marihuany w 2021 roku trwała zbyt długo. Tak długo, że dla wielu Amerykanów stała się ona kwestią nierówności i zagrożenia dla zdrowia.

Dopóki rząd federalny nie podejmie decyzji w sprawie legalizacji marihuany, niektórzy ludzie tkwią w środku prawa federalnego i stanowego. Być może jesteś pacjentem z jednym lub kilkoma kwalifikującymi się warunkami zdrowotnymi. Możesz kwalifikować się do otrzymania karty medycznej. Ale jeśli mieszkasz w stanie, w którym medyczna marihuana nie jest zalegalizowana lub jest mocno ograniczona (tylko low-THC), może to być frustrujące. Jest to legalna opcja, którą inni mają, a ty nie.

Sprzeczność w akceptacji i legalizacji marihuany jest czymś, z czym pacjenci żyją na co dzień. Mogą mieć rodzinę i przyjaciół, którzy mieszkają tam, gdzie rekreacyjna marihuana jest zalegalizowana. I nie rozumieją, dlaczego stworzenie ogólnostanowego programu nadzorowanego przez lekarza jest problemem. Wyobraź sobie frustrację związaną z koniecznością codziennego życia z wyniszczającymi objawami zdrowotnymi, podczas gdy gdybyś mieszkał w pobliskim stanie, miałbyś legalny dostęp.

Niektóre stany są w trakcie przygotowywania nowych poprawek do konstytucji. Inne utknęły w sytuacji, w której Izba Reprezentantów i Senat popierają poprawki, ale są one blokowane lub nawet uchylane przez gubernatora (przy wsparciu grup medycznych lub organów ścigania).

Podczas gdy niektóre stany mogą równie dobrze nie mieć programu medycznego (surowy i zakazujący), istnieje czternaście (14) stanów, które nie mają żadnego programu marihuany w ogóle. Przyjrzyjmy się postępom i blokadom w każdym z tych stanów.

(Canva)

1. Idaho

Jackee Winters jest rzecznikiem pacjentów, który został poważnie ranny w wypadku samochodowym w 1990 roku. Mieszkanka Idaho straciła w nim swoją dwuletnią córkę Autumn. Jackee pracuje z organizacją o nazwie "KIND Idaho", aby sponsorować legalizację medycznej marihuany i zbierać podpisy. Muszą zebrać 75,000 podpisów do 30 kwietnia 2022 roku.

Winters zabrała swoją drugą córkę (która była w trakcie leczenia raka mózgu) do Oregonu, aby spróbować legalnej marihuany. To pomogło. Stwierdziła, że myślała o przeprowadzce do Oregonu ze względu na dostępność leczniczej marihuany. To coś, co rozważa wielu pacjentów w stanach niezalegalizowanych.

Idaho Citizens Coalition for Cannabis przygotowała projekt pytania na kartę wyborczą stanu Idaho. Zostało ono złożone 9 lipca 2021 roku, ale wymagało poprawek. ICCC pracuje nad proponowanymi przepisami dotyczącymi dekryminalizacji.

Gubernator Idaho Brad Little podpisał ustawę, która sprawiła, że umieszczenie medycznej marihuany na stanowym głosowaniu jest o wiele trudniejsze. Od kwietnia 2021 roku, zwolennicy muszą uzyskać podpisy 6% wszystkich uprawnionych wyborców w stanie. I te podpisy muszą pochodzić z wszystkich 35 okręgów w całym stanie.

Akcja zbierania podpisów trwa! Jeśli uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów, a język proponowanych przepisów zostanie zmieniony, mieszkańcy Idaho będą mogli głosować nad nimi w listopadzie 2022 roku.

(Canva)

2. Indiana

Prawie tuzin projektów ustaw dotyczących medycznej marihuany miał przejść przez ustawodawstwo i Senat w Indianie w latach 2020-2021. Kiedy "dym się rozwiał", tylko jeden pozostał na swoim miejscu. A inne proponowane zmiany prawne? Były tosty. Ponieważ tylko jedna trafiła na biurko Gov. Erica Holcomba.

Senacki Projekt Ustawy 201 był sponsorowany przez Senatora Michaela Younga (R). Ustawa pozwala organom ścigania na ściganie każdego, kto prowadzi pojazd mechaniczny z marihuaną lub metabolitami kannabinoidów we krwi. Ale osoba taka może bronić się przed zarzutami, jeśli nie była odurzona marihuaną (lub przeszła test trzeźwości). I jeśli kierowca nie spowodował kolizji.

Pozwala to na pewną swobodę prawną dla osób z kartą medyczną, które mają pozytywny wynik testu na obecność THC, ale nie są oskarżone o DWI, jeśli ilość jest niska. I nie powoduje upośledzenia.

Jakie są inne proponowane projekty legalizacji i dekryminalizacji marihuany, które nie przeszły do realizacji?

a) HB 1208,

która uczyniłaby posiadanie 30 (trzydziestu) gramów lub mniej marihuany lub 5 (pięciu) gramów lub mniej oleju haszyszowego wykroczeniem klasy D. Zamiast wykroczenia lub przestępstwa. Zamiast wykroczenia lub przestępstwa kryminalnego. Zdekryminalizowałoby to również posiadanie akcesoriów. Przepadła w Senacie.

b) HB 1117

był dwupartyjnym wysiłkiem republikańskich przedstawicieli Health Vannatter, Jake Teshka i Zach Payne. Reprezentant Ryan Hatfield (D) był również autorem ustawy, która zdekryminalizowałaby posiadanie dwóch uncji lub mniej marihuany.

c) Senate Bill 104 stworzyłby wzajemność dla pacjentów z kartą medyczną z innego stanu, którzy mogliby odwiedzić Indianę i mieć legalny dostęp do medycznej marihuany.

d) Senacki Projekt Ustawy 87

był autorstwa Demokratycznej Senator Karen Tallian. Ustawa ta ustanowiłaby Komisję ds. Zgodności z Konopiami, która regulowałaby zarówno marihuanę dla dorosłych, jak i medyczną w stanie Indiana. Obejmowałby on również regulację konopi przemysłowych i ekstraktów kannabidiolu z konopi. Ustawa nie została wysłuchana.

e) Senate Bill 321 był sponsorowany i autorstwa senatora

Davida Niezgodskiego (D). Ustawa stworzyłaby pięcioletni program pilotażowy, którym zarządzałby Departament Zdrowia. Zmniejszyłby on liczbę pierwszych wykroczeń związanych z marihuaną do wykroczenia klasy C, a drugich wykroczeń do wykroczenia klasy A. Jedną z najważniejszych części Senate Bill 321 była ochrona osób przebywających na zwolnieniu warunkowym przed cofnięciem zwolnienia za testy na obecność marihuany. Pozwoliłoby to na wspieranie stosowania medycznej marihuany po zwolnieniu z więzienia w celu terapii uzależnień i nie tylko.

f) HB 1154

był autorstwa i sponsorowany przez Rep. Vanessę Summers (D) z Indiany. Uczyniłoby to posiadanie marihuany przez osoby poniżej 21 roku życia (i konsumpcję w miejscu publicznym) wykroczeniem klasy B. Stanowiłaby również pierwszy krok w kierunku zmniejszenia kar za posiadanie na własny użytek, umożliwiając obywatelom, którzy popełnili wykroczenia przed 1 lipca 2021 r., złożenie wniosku o "modyfikację" wyroku.

Jest to znaczący cios dla pacjentów w stanie Indiana. Twarde "nie" ze strony Senatu Indiany w sprawie tak wielu różnych środków, które posunęłyby stan do legalizacji. Chcesz się zaangażować jako działacz i zwolennik marihuany w stanie Indiana? Rozważ wolontariat w Indiana chapter of NORML. Możesz również podpisać się pod poparciem dla legalizacji marihuany na stronie NORML.

3. Kansas

Izba Reprezentantów w Kansas głosowała za zatwierdzeniem medycznej marihuany, ale Senat nie chciał ustąpić. W dniu 6 maja 2021 r. Izba Kansas zagłosowała za przyjęciem House Substitute (H.Sub.) dla SB 158. To było ustawodawstwo, które stworzyłoby ustawę o regulacji medycznej marihuany w Kansas i program. Dodałyby one również uprawnienia wykonawcze i stworzyłyby nowo nazwany Wydział Kontroli Alkoholu i Konopi.

Przewodniczący Senatu Kansas (Ty Masterson) ogłosił wcześnie, że nie sądzi, aby ustawodawstwo to zostało rozpatrzone podczas sesji 2020-2021. Zarówno SB 158, jak i SB 315 (aby stworzyć ustawę o regulacji medycznej marihuany w Kansas) zostały opóźnione. Zostały one skierowane do senackiego Komitetu Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej.

Bleeding Kansas Advocates jest wiodącym głosem poparcia dla legalizacji marihuany. Dowiedz się więcej o wolontariacie lub użyczeniu swojego podpisu, aby legalizacja medycznej marihuany w Kansas wróciła na biurka ustawodawców.

(Canva)

4. Missisipi

W Mississippi szykuje się bitwa. Po tym jak obywatele zagłosowali za wprowadzeniem programu medycznej marihuany w Mississippi, wszystko ruszyło pełną parą! Wtedy ustawodawcy z Mississippi postanowili zignorować wolę wyborców i proces demokratyczny i cofnąć go. Zasadniczo, Sąd Najwyższy Mississippi zdecydował, że stan nie zamierza zalegalizować medycznej marihuany. Bez względu na to, czego chcieli pacjenci i wyborcy.

Historia ta ma jednak trochę więcej aspektów. To niezwykłe, że Sąd Najwyższy wkracza do akcji i unieważnia inicjatywę zatwierdzoną przez wyborców. Podczas gdy pacjenci i zwolennicy marihuany są rozczarowani i sfrustrowani, Sąd Najwyższy dostrzegł pewne istotne problemy w ustawodawstwie zaproponowanym w Inicjatywie 65. Teraz, gdy Inicjatywa 65 została unieważniona, Stowarzyszenie Medycznej Marihuany Mississippi (Ken Newburger) zajmie się poprawą przepisów.

Oznacza to, że jest to powrót do deski kreślarskiej. Ale oznacza to również, że jeśli problemy zostaną rozwiązane, medyczna marihuana ma duże szanse na przejście przez Senat Mississippi w sesji 2022 roku. A dzięki cennym opiniom Sądu Najwyższego, jest bardzo prawdopodobne, że tym razem "zrobią to dobrze".

5. Karolina Północna

W przeciwieństwie do innych stanów, gdzie legalizacja marihuany wydaje się utknąć w administracyjnej biurokracji, w Karolinie Północnej postępuje. Powoli, ale jednak postępuje. Popiera ją przedstawiciel Kelly M. Alexander Jr, który jest przedsiębiorcą pogrzebowym. Alexander ma doświadczenie we wspieraniu rodzin w terminalnych chorobach i uważa, że medyczna marihuana może pomóc "złagodzić ból śmierci" dla niektórych pacjentów.

W momencie pisania tego tekstu, dwie komisje senackie musiały jeszcze zatwierdzić ustawę North Carolina SB 711; komisja ds. opieki zdrowotnej i komisja ds. zasad. Jednak sponsor ustawy, senator Michael Lee, jest w tej komisji opieki zdrowotnej. Główny sponsor, republikański senator Bill Rabon, jest przewodniczącym komisji ds. zasad.

Wstępne raporty na temat proponowanego programu medycznej marihuany w Karolinie Północnej pokazują, że będzie on restrykcyjny. Tak więc, jeśli jesteś mieszkańcem i oczekujesz programu marihuany wzorowanego na Kolorado, Oklahomie lub Florydzie, przygotuj się na niespodziankę. Jeśli legalizacja przejdzie, da Karolinie Północnej jeden z najsurowszych i najbardziej restrykcyjnych programów medycznej marihuany. Ale jesteśmy pewni, że pacjenci będą szczęśliwi, że mają to i petycje o dalszą reformę, niż brak programu MMJ w Północnej Karolinie w ogóle.

(Canva)

6. Nebraska

We wrześniu 2020 roku wybuchła wielka walka o medyczną marihuanę w Nebrasce. Zebrano ponad 180,000 podpisów od pacjentów i zwolenników. To było więcej niż wystarczające, aby umieścić kwestię legalizacji medycznej marihuany w Nebrasce na karcie do głosowania w listopadzie 2020 roku. I wielu uważało, że wyborcy zagłosowaliby za tym, zdecydowaną większością głosów.

Jednakże, w ostatniej chwili, język pytania wyborczego został zakwestionowany. Aby pytanie mogło znaleźć się na stanowej karcie do głosowania, musi być krótkie i zwięzłe. A w "pytaniu stanowym" wyborcy mogą poruszać tylko kwestie prawne lub dotyczące poprawek do konstytucji. Ustawa 657 została usunięta z karty wyborczej po orzeczeniu Sądu Najwyższego Nebraski.

Jeśli chciałbyś się zaangażować, podpisy będą zbierane ponownie, aby przedstawić medyczną marihuanę wyborcom na stanowym głosowaniu. Nebraska's Medical Marijuana rozpoczęła już zbieranie 2022 podpisów pod nową inicjatywą wyborczą dotyczącą medycznej marihuany.

7. Karolina Południowa

Czy wiesz, że senator Tom Davis pracował nad projektem ustawy legalizującej medyczną marihuanę w Karolinie Południowej od 2015 roku? Niektórzy myśleli, że może on zostać uchwalony podczas sesji legislacyjnej w 2021 roku, ale ściśle regulowany program wciąż wymagał pewnych zmian, aby zadowolić ustawodawców.

Jak dotąd, kwalifikujące się warunki zdrowotne nakreślone w South Carolina Compassionate Care Act obejmują:

 • Epilepsja
 • Jaskra
 • PTSD
 • Rak
 • Stwardnienie rozsiane
 • Choroby i zaburzenia neurologiczne

Obecnie istnieją setki gospodarstw i firm uprawnionych do uprawy konopi, ale tylko roślin konopi, które zawierają 0,30% THC. Licencje na uprawę medycznej marihuany o wyższej zawartości THC prawdopodobnie trafią do hodowców, którzy mają już ugruntowaną pozycję w stanie. I chociaż wielu ustawodawców popiera restrykcyjny program medycznej marihuany, legalizacja rekreacyjna lub dla dorosłych jest mało prawdopodobna, chyba że rząd federalny wprowadzi legalizację jako pierwszy.

8. Kentucky

Było wiele wysokich oczekiwań co do legalizacji marihuany w Kentucky w 2020 roku. Oczekiwano, że ustawy, które zalegalizowałyby medyczną marihuanę, przelecą przez Senat w 2021 roku. Zamiast tego, w Kentucky, zamiast jednego wielkiego kroku dla pacjentów, był to ogromny skok w tył.

HB 136 zmarł w komisji, zabierając ze sobą nadzieję na legalizację medycznej marihuany w 2021 roku. Jednak projekt ustawy House Bill 136 ma poparcie dwupartyjne i ma dwudziestu dziewięciu (29) sponsorów. Oczekuje się, że ponownie nabierze rozpędu jesienią 2022 roku.

Raport KHIP wydany w 2020 roku wykazał, że liczba dorosłych mieszkańców Kentucky, którzy poparli legalizację marihuany "w każdych okolicznościach" wzrosła z 38% w 2012 roku do 59% w 2019 roku. A 9 na 10 mieszkańców Kentuckians popiera legalizację medycznej marihuany dla wykwalifikowanych pacjentów.

(Canva)

9. Wyoming

Legalizacja medycznej marihuany nie przeszła przez ustawodawstwo w Wyoming w 2021 roku. Ale dwa środki zostały już złożone, aby zapewnić, że stanowe pytanie o legalizację medycznej marihuany pojawi się na karcie do głosowania w 2022 roku. Wyborcy zdecydują, czy pójść dalej, czy nie.

 • Wstępne kwalifikujące się warunki zdrowotne w Wyoming (zgodnie z projektem ustawy) obejmują:
 • HIV
 • stwardnienie rozsiane
 • Choroba Parkinsona
 • Demencja
 • Jaskra
 • Rak

O ile proponowane przepisy nie zostaną zmienione, pacjenci posiadający kartę medyczną będą mogli posiadać do czterech uncji kwiatu konopi i 20 gramów "produktów pochodnych" co trzydzieści dni.

Złą wiadomością dla pacjentów w Wyoming jest harmonogram wdrażania i rozpowszechniania. Wydział ds. Alkoholi Departamentu Przychodów Wyoming będzie wydawał licencje biznesowe dla operatorów marihuany. Jednak przepisy regulujące przyznawanie licencji biznesowych mają zostać wprowadzone dopiero 1 lipca 2023 roku.

Oznacza to, że pacjenci, którzy otrzymają kartę medyczną, mogą nie być w stanie kupować produktów z dyspenserów marihuany do lipca 2024 roku. Po licencjonowaniu i testowaniu przez stronę trzecią marihuany uprawianej przez kultywatorów w celu zapewnienia jakości. Projekt ustawy wprowadzającej legalizację marihuany rekreacyjnej został również odrzucony w marcu 2021 roku.

10. Tennessee

Gubernator Bill Lee dał jasno do zrozumienia, że nie chce, aby marihuana została zalegalizowana w Tennessee, dopóki nie zostanie zalegalizowana na poziomie federalnym. W maju 2021 r. gubernator Lee podpisał "rozszerzenie" mocy. Pacjenci mogą używać oleju CBD, który teraz zawiera do 0,9% THC. I jest to ograniczone do tej potencji.

Jednak pacjenci z umiarkowanymi i ciężkimi schorzeniami, takimi jak przewlekły ból, nie są zadowoleni z restrykcyjnego limitu niskiej dawki. Nawet jeśli jest to rozwiązanie tymczasowe, podczas gdy stan określa ścieżkę do legalizacji. Obecnie proponowane kwalifikujące się warunki zdrowotne, kiedy Tennessee zalegalizuje medyczną marihuanę obejmują:

 • Choroba Alzheimera
 • ALS
 • Rak
 • IBS
 • stwardnienie rozsiane
 • HIV/AIDS
 • Choroba sierpowatokrwinkowa

Będą trzy pytania na karcie wyborczej w 2022 roku dotyczące medycznej marihuany. Jeśli środek wyborczy pozostanie, wyborcy w Tennessee będą mieli ostatnie zdanie na temat legalizacji marihuany w 2021 roku.